تبلیغات متنی
آزمون علوم پایه دامپزشکی
ماسک سه لایه
Hookah Shisha Tobacco
خرید از چین
قیمت لوله
انجام پروژه متلب
لوازم یدکی ال ۹۰
خرید دریل مگنت
Barabas Ropa de hombre
دفتر مهاجرتی
ای توپی پوزیشنر روغن خراطین
قیمت لوله استیل
تجهیز صنعت
جناب

جناب
آرشیو مطالب جدید دانلود رایگان علمی آموزشی مقاله تحقیق
وبلاگدهی رایگان
آمارگیر
تعداد آنلاین : 1
بازدید امروز : 21
بازدید دیروز : 2
هفته گذشته : 23
ماه گذشته : 55
سال گذشته : 594
بازدید کل : 2067
کل مطالب : 15
نظرات : 1

تابحال نام پروژه ایتر را شنیده اید؟ همجوشی یا گداخت هسته ای چطور؟ نیروگاه ایتر دقیقا قرار است برق نیمی از فرانسه را با همین همجوشی هسته ای تولید کند. برای اطلاعات بیشتر ادامه این مطلب را از دست ندهید.(منبع مقاله : سایت نیوتکس)

ITER (به زبان لاتین "The Way") یکی از بلند پروازانه ترین پروژه های انرژی در جهان امروز است.

 

در جنوب فرانسه ، 35 کشور * در حال ساخت بزرگترین توکاماک جهان هستند. می دانید توکامک چیست؟ یک دستگاه همجوشی مغناطیسی که برای اثبات امکان همجوشی به عنوان یک منبع انرژی در مقیاس بزرگ و فاقد کربن بر اساس همان اصلی ساخته شده است که قدرت ما را تأمین می کند. مثل خورشید و ستارگان.

 

کارزار آزمایشی انجام شده در ITER برای پیشرفت علوم همجوشی و آماده سازی مسیر نیروگاههای همجوشی فردا بسیار مهم است.

 

ITER اولین دستگاه همجوشی است که انرژی خالص تولید می کند. ITER اولین دستگاه همجوشی خواهد بود که همجوشی را برای مدت زمان طولانی حفظ می کند. و ITER اولین دستگاه همجوشی برای آزمایش فن آوری های یکپارچه ، مواد و رژیم های فیزیکی لازم برای تولید تجاری برق مبتنی بر همجوشی خواهد بود.

 

هزاران مهندس و دانشمند از زمان آغاز ایده ایجاد یک آزمایش مشترک بین المللی در همجوشی در سال 1985 هزاران مهندس و دانشمند همکاری کرده اند. اعضای ITER - چین ، اتحادیه اروپا ، هند ، ژاپن ، کره ، روسیه و ایالات متحده - اکنون درگیر همکاری 35 ساله برای ساخت و بهره برداری از دستگاه آزمایشگاهی ITER هستند و با هم همجوشی را به نقطه ای می رسانند که بتوان یک راکتور همجوشی نمایشی را طراحی کرد.

 

ما از شما دعوت می کنیم برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد ITER ، همکاری بین المللی ITER و پروژه ساخت مقیاس بزرگ که در Saint Paul-lez-Durance ، جنوب فرانسه در حال انجام است ، در وب سایت ITER کاوش کنید.

 

* بروزرسانی 31 ژانویه 2020: پادشاهی متحده به طور رسمی از اتحادیه اروپا و اوراتوم خارج شده است اما ابراز علاقه شدید برای ادامه مشارکت در پروژه ITER کرده است. شرایط این رابطه جدید در طول دوره انتقال مورد مذاکره قرار خواهد گرفت. تا زمانی که ترتیب جدیدی حاصل نشود ، شورای ITER توافق کرده است که قراردادهای موجود ، هم با پرسنل و هم با تأمین کنندگان ، احترام گذاشته می شود.

ITER چه کاری انجام خواهد داد؟

(برای دیدن نسخه بزرگتر کلیک کنید...)

مقدار انرژی همجوشی که توکاماک قادر به تولید است ، نتیجه مستقیم تعداد واکنشهای همجوشی در هسته آن است. دانشمندان می دانند که هرچه رگ بزرگتر باشد ، حجم پلاسما بیشتر می شود ... و بنابراین پتانسیل انرژی همجوشی بیشتر است.

 

با ده برابر حجم پلاسما از بزرگترین دستگاه امروزه ، ITER Tokamak ابزاری تجربی منحصر به فرد خواهد بود که قادر به پلاسما های طولانی تر و محصور شدن بهتر است. دستگاه به طور خاص برای موارد زیر طراحی شده است:

 

1) 500 مگاوات قدرت همجوشی تولید کنید

رکورد جهانی قدرت همجوشی در اختیار توکاماک اروپایی JET است. در سال 1997 ، JET 16 مگاوات انرژی همجوشی از کل قدرت گرمایش ورودی 24 مگاوات تولید کرد (Q = 0.67). ITER برای تولید بازدهی ده برابر انرژی (Q = 10) یا 500 مگاوات انرژی همجوشی از 50 مگاوات قدرت گرمایش ورودی طراحی شده است. ITER انرژی تولید شده خود را به عنوان الکتریسیته جذب نخواهد کرد ، اما - به عنوان اولین آزمایش های همجوشی در تاریخ برای تولید سود خالص انرژی - راه را برای دستگاهی که می تواند آماده کند.

 

2) عملکرد یکپارچه فناوری های یک نیروگاه همجوشی را نشان دهید

ITER شکاف بین دستگاههای همجوشی آزمایشی مقیاس کوچکتر امروز و نیروگاههای همجوشی نمایشی آینده را پر خواهد کرد. دانشمندان می توانند پلاسما را تحت شرایطی مشابه آنچه در نیروگاه آینده انتظار می رود و فن آوری های آزمایش مانند گرمایش ، کنترل ، تشخیص ، برودتی و نگهداری از راه دور را مورد بررسی قرار دهند.

 

3) به یک پلاسمای دوتریوم-تریتیوم برسید که در آن واکنش از طریق گرم شدن داخلی پایدار باشد

امروزه تحقیقات همجوشی در آستانه کشف یک "پلاسمای سوزان" است - کسی که در آن گرمای حاصل از واکنش همجوشی به اندازه کافی در داخل پلاسما محدود شود تا واکنش برای مدت طولانی ادامه یابد. دانشمندان اطمینان دارند که پلاسمای موجود در ITER نه تنها انرژی همجوشی بیشتری تولید می کند بلکه برای مدت زمان طولانی پایدار باقی می ماند.

 

4) آزمایش تریتیوم آزمایش کنید

یکی از ماموریت های مراحل بعدی عملیات ITER نشان دادن امکان تولید تریتیوم در ظرف خلا است. تأمین جهانی تریتیوم (برای سوخت رسانی به واکنش همجوشی با دوتریم استفاده می شود) برای تأمین نیاز نیروگاه های آینده کافی نیست. ITER فرصتی منحصر به فرد برای آزمایش ساختن پتوهای تولید تریتیوم در کشتی در یک محیط واقعی همجوشی فراهم می کند.

 

5) مشخصات ایمنی دستگاه همجوشی را نشان دهید

ITER هنگامی که در سال 2012 ، سازمان ITER بر اساس بررسی دقیق و بی طرفانه پرونده های ایمنی خود ، به عنوان اپراتور هسته ای در فرانسه مجوز گرفت ، به یک نقطه عطف مهم در تاریخ همجوشی دست یافت. یکی از اهداف اولیه عملیات ITER نشان دادن کنترل پلاسما و واکنشهای همجوشی با عواقب ناچیز برای محیط زیست است.

 

همجوشی چیست؟

همجوشی منبع انرژی خورشید و ستارگان است. در گرما و گرانش فوق العاده هسته این اجرام ستاره ای ، هسته های هیدروژن برخورد می کنند و به اتم های هلیوم سنگین تر تبدیل می شوند.

و مقدار زیادی انرژی را در این فرآیند آزاد می کند.

 

علوم همجوشی قرن بیستم ، موثرترین واکنش همجوشی را در محیط آزمایشگاه ، واکنش بین دو ایزوتوپ هیدروژن ، دوتریم (D) و تریتیوم (T) تشخیص داد. واکنش همجوشی DT بیشترین میزان انرژی را در "کمترین" دما تولید می کند.

 

برای دستیابی به همجوشی در آزمایشگاه باید سه شرط وجود داشته باشد: دمای بسیار بالا (به ترتیب 150،000،000،000 درجه سانتیگراد). تراکم ذرات کافی پلاسما (برای افزایش احتمال وقوع برخوردها) ؛ و زمان حبس کافی (برای نگه داشتن پلاسما که تمایل به گسترش دارد ، در یک حجم مشخص).

 

در دماهای شدید ، الکترونها از هسته جدا می شوند و یک گاز به یک پلاسما تبدیل می شود - که اغلب به عنوان حالت چهارم ماده شناخته می شود. پلاسمای همجوشی محیطی را فراهم می کند که عناصر نوری بتوانند ذوب شوند و انرژی تولید کنند.

 

در دستگاه توکامک ، از میدان های مغناطیسی قدرتمندی برای محدود کردن و کنترل پلاسما استفاده می شود.

 

برای اطلاعات بیشتر در مورد همجوشی و پلاسما به بخش Science مراجعه کنید.

توکامک چیست؟

تجسم با مجوز از Jamison Daniel ، Oak Ridge Leadership Computing Facility (برای مشاهده نسخه بزرگتر کلیک کنید ...)

تجسم با مجوز از Jamison Daniel ، Oak Ridge Leadership Computing Facility

امروزه نیروگاه ها به سوخت های فسیلی ، شکافت هسته ای یا منابع تجدیدپذیر مانند باد یا آب متکی هستند. منبع انرژی هرچه باشد ، نیروگاه ها با تبدیل نیروی مکانیکی مانند چرخش توربین به برق ، برق تولید می کنند. در یک ایستگاه بخار با زغال سنگ ، احتراق ذغال سنگ آب را به بخار تبدیل می کند و بخار به نوبه خود ژنراتورهای توربین را به سمت تولید برق سوق می دهد.

 

توکامک یک ماشین آزمایشی است که برای مهار انرژی همجوشی طراحی شده است. در داخل توکاماک ، انرژی تولید شده از طریق همجوشی اتم ها به صورت گرما در دیواره های ظرف جذب می شود. درست مانند یک نیروگاه معمولی ، یک نیروگاه همجوشی از این گرما برای تولید بخار و سپس برق از طریق توربین ها و ژنراتورها استفاده خواهد کرد.

 

قلب توکاماک محفظه خلاuum آن به شکل دونات است. در داخل ، تحت تأثیر گرما و فشار شدید ، سوخت هیدروژن گازی به یک پلاسما تبدیل می شود - همان محیطی که می توان اتم های هیدروژن را در آن ذوب کرده و انرژی تولید کرد. (می توانید اطلاعات بیشتر در مورد این حالت خاص ماده را در اینجا بخوانید.) ذرات باردار پلاسما را می توان توسط سیم پیچ های مغناطیسی عظیمی که در اطراف رگ قرار گرفته اند ، شکل داده و کنترل کرد. فیزیکدانان از این خاصیت مهم برای محدود کردن پلاسمای داغ به دور از دیواره عروق استفاده می کنند. اصطلاح "توکاماک" از اختصار روسی به معنای "محفظه توروئیدال با سیم پیچ مغناطیسی" به ما می رسد.

 

توكاماك كه براي اولين بار توسط تحقيقات شوروي در اواخر دهه 1960 توسعه يافت ، در سراسر جهان به عنوان نويدبخش ترين پيكره دستگاه همجويي مغناطيسي پذيرفته شد. ITER بزرگترین توکاماک جهان خواهد بود - دو برابر اندازه بزرگترین دستگاهی که در حال حاضر در حال کار است و ده برابر حجم محفظه پلاسما است.

 

برای اطلاعات بیشتر در مورد توکاماک و اجزای آن به بخش ماشین مراجعه کنید.

 

چه کسی شرکت می کند؟

(برای دیدن نسخه بزرگتر کلیک کنید...)

پروژه ITER همکاری جهانی 35 کشور است.

 

اعضای ITER چین ، اتحادیه اروپا ، هند ، ژاپن ، کره ، روسیه و ایالات متحده منابع مشترکی را برای تسخیر یکی از بزرگترین مرزهای علم - تولید مثل انرژی بی حد و حصر خورشید و ستارگان در زمین - تسخیر کرده اند.

 

به عنوان امضاكنندگان موافقت نامه ITER ، كه در سال 2006 منعقد شد ، هفت عضو از هزينه ساخت ، بهره برداري و بهره برداري از پروژه سهيم خواهند شد. آنها همچنین نتایج آزمایشی و هرگونه مالکیت معنوی حاصل از مراحل ساخت ، ساخت و بهره برداری را به اشتراک می گذارند.

 

اروپا بیشترین بخش هزینه های ساخت (45.6 درصد) را بر عهده دارد. باقی ، چین ، هند ، ژاپن ، کره ، روسیه و ایالات متحده به طور مساوی تقسیم می شوند (هر یک 9.1 درصد). اعضا کمک مالی کمی به پروژه می کنند: در عوض ، نه دهم کمک به صورت اجزای تکمیل شده ، سیستم ها یا ساختمان ها به سازمان ITER تحویل داده می شود.

 

اعضای ITER مجموعاً سه قاره ، بیش از 40 زبان ، نیمی از جمعیت جهان و 85 درصد تولید ناخالص جهانی را نمایندگی می کنند. در دفاتر سازمان ITER و دفاتر هفت آژانس داخلی ، در آزمایشگاه ها و در صنعت ، به معنای واقعی کلمه هزاران نفر در تلاش برای موفقیت ITER هستند.

 

 

سازمان ITER همچنین با استرالیا (از طریق سازمان علوم و فناوری هسته ای استرالیا ، ANSTO ، در سال 2016) و قزاقستان (از طریق مرکز ملی هسته ای قزاقستان در سال 2017) توافق نامه همکاری فنی غیرعضو را منعقد کرده است. تفاهم نامه همکاری با کانادا برای بررسی امکان همکاری در آینده و توافق نامه همکاری با موسسه فناوری هسته ای تایلند (2018) ؛ و همچنین بیش از 70 توافق نامه همکاری با سازمان های بین المللی ، آزمایشگاه های ملی ، دانشگاه ها و مدارس.

  موضوعات مرتبط:

برچسب ها : ,

[ چهارشنبه 29 بهمن 1399 ] [ 19:01 ] [ Saman ]
.: Weblog Themes By WeblogSkin :.
درباره وبلاگ

آرشيو مطالب
امکانات وب